Telefon
Strona głównaBlogBadanie USG Doppler

Badanie USG Doppler

Badanie USG Doppler (ultrasonografia dopplerowska) to nieinwazyjna diagnostyczna procedura obrazowania medycznego, która pozwala na ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje się ją do oceny funkcji żył i tętnic identyfikacji ewentualnych zwężeń, zakrzepów, zmian anatomicznych oraz oceny skuteczności leczenia.

Podczas badania USG Doppler, niewielka sonda jest używanya do wytwarzania fal ultradźwiękowych wysyłanych w kierunku badanych naczyń krwionośnych. Gdy fale odbijają się od krwi poruszającej się w naczyniach, jest to rejestrowane przez sondę i przekształcane w sygnał dźwiękowy oraz obrazy w czasie rzeczywistym.

Technologia Dopplera mierzy zmiany częstotliwości fal dźwiękowych odbitych od krwi. Na podstawie tych zmian można ocenić kierunek, prędkość i przepływ krwi w naczyniach. Odczyty z badania USG Doppler dostarczają informacji na temat przepływu krwi i stopnia zwężenia naczyń.

Badanie USG Doppler jest powszechnie stosowane w różnych dziedzinach medycyny, takich jak kardiologia, angiologia, flebologia, chirurgia naczyniowa oraz diagnostyka i monitorowanie ciąży. Pozwala ono na identyfikację zaburzeń przepływu krwi, takich jak zakrzepy, zwężenia naczyń, tętniaki czy niedrożność naczyń. Na podstawie wyników badania można podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia lub monitoringu pacjenta.

Badanie USG Doppler jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Jego wyniki są dostępne natychmiastowo, a pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności zaraz po zakończeniu procedury.

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.