Telefon
Strona głównaBlogKrwiak pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem  to nic innego jak wylew krwi pod nim. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem powstaje najczęściej  w skutek uderzenia, tarcia lub ucisku. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasem również kształt. Istnieje możliwość , że paznokieć ulegnie oddzieleniu od łożyska. Krew spod paznokcia przy krwiaku podpaznokciowym

 

 

Kilkunastodniowe duże krwiaki są  niebezpieczne dla zdrowia.  Zaniedbanie takiej sytuacji może  prowadzić do groźnych zakażeń organizmu,  lub do bolesnego  zejścia płytki paznokcia lub do chirurgicznego ściągnięcia paznokcia. Im szybciej pacjent pojawi się u podologa tym większe szanse na bezbolesny zabieg usuniecia krwiaka. Starsze  krwiaki  podpaznokciowe mogą być trudne do zdiagnozowania ponieważ przypominają np. czerniaka złośliwego. Podolog potrafi rozróżnić krwiak podpaznokciowy od np. czerniaka złośliwego.

Pamiętaj, że zbyt późne pojawienie się na wizytę utrudnia zróżnicowanie stanu paznokcia. Na przykład u czerniaka złośliwego brązowy kolor płytki paznokciowej może pojawić się także pod wpływem stosowania niektórych leków jak niektóre antybiotyki, np. tetracyklina, ale także cignolina, chloropromazyna, czy barwników zawartych w kosmetykach do paznokci.

Jeżeli zauważysz zmiany kolorystyczne pod paznokciem dłoni albo stopy czym prędzej umów się na wizytę do podologa, który rozpozna stan Twojej płytki i zaproponuje odpowiednie leczenie.

 

 Jak wygląda zabieg  usuwanie krwiaków podpaznokciowych?

Jeśli  zauważysz, że pod paznokciem tworzy się czerwony lub czerwono-niebiesko-siny krwiak, bo się uderzyłeś. Poszukaj pomocy podologa. Podolog dysponuje odpowiednim sprzętem i narzędziami, które w szybki i prawie bezbolesny sposób pomagają usunąć krwiak podpaznokciowy.

Duże krwiaki  muszą być bezwzględnie usunięte jeżeli chcesz szybko i zdrowo funkcjonować w czasie wykonywania określonych prac lub chodzenia.  Małe krwiaki wchłaniają się samoistnie i nie ma potrzeby ingerencji w płytkę paznokciową.

Zapobieganie

Jeśli zauważysz zmiany pod paznokciem typu wylew krwi pod paznokciem, czerwony lub  czerwono-sino-fioletowy kolor koniecznie umów.
Chroń palce stóp przed uciskiem w obuwiu.
W pracy używaj odpowiedniego obuwia.

Nie usuwaj krwiaka podpaznokciowego w domu !
Narażasz się na ryzyko zakażenia lub utraty całej płytki paznokciowej.

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.