Telefon
Strona głównaBlogLeczenie grzybicy paznokcia

Leczenie grzybicy paznokcia

Leczenie grzybicy paznokcia

 

Do najczęściej występujących czynników, sprzyjających infekcjom grzybiczym paznokci zaliczamy:

–  obniżenie odporności,
–  zaburzenia hormonalne,
–  zaburzenia unerwienia,
–  zaburzenia ukrwienia spowodowane cukrzycą,
–  zmiany troficzne paznokci u starych ludzi.
–  wilgotne środowisko i przewlekły ucisk na płytkę paznokcia

 

Charakterystyczne objawy infekcji grzybiczej to:

–  kruchość, łamliwość, rozwarstwienie paznokcia,
–  częściowe wykruszenie,
–  zmiany zabarwienia na kolor biało-żółty, zielonkawy lub żółto-brunatny,
–  nadmierne rogowacenie podpaznokciowe pobruzdowanie.

Leczenie grzybicy paznokci jest bardzo trudne, dlatego często konieczna jest współpraca podologa, który odpowiednio opracuje paznokieć i pobudzi jego ponowny wzrost oraz dermatologa, prowadzącego terapię doustną pacjenta.

 

  1. g) Badania mykologiczne

W jakich przypadkach należy poddać się badaniu mykologicznemu ?

Grzybica paznokci, a w szczególności grzybica na paznokciach stóp jest  trudna do wyleczenia.. Grzybica może być wywołana przez takie grzyby jak: dermatofity, drożdżaki i pleśniawce.

Leczenie  może być długotrwałe i nie zawsze może przynieść szybką poprawę albo wyleczenie grzybicy. Dlatego aby móc szybciej zniszczyć grzyby w skórze lub na płytce paznokcia potrzebne jest dokładne badanie mykologiczne umożliwiające ich rozpoznanie i zróżnicowanie. Dzięki temu badaniu dermatolog zastosuje odpowiednią i skuteczna terapie.

Na czym polega badanie mykologiczne  paznokci stóp ?

Do badania mykologicznego potrzebne są zeskrobiny zarażonej grzybem płytki paznokcia. Materiał przekazuje się do laboratorium w jałowym pojemniku, gdzie poddany jest specjalnej „hodowli”. Po około 4 tygodniach otrzymuje się wynik z antybiogramem czyli z wykazem leków, na które grzyb nie jest odporny.

Po uzyskaniu wyniku badania Podolog kieruje pacjenta do lekarza specjalisty (dermatologa) by ten na podstawie wyników badania mógł zastosować odpowiednie leczenie. Proces leczenia jest w tym przypadku znacznie krótszy i zapewnia możliwość całkowitego wyleczenia.  

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.