Telefon
Strona głównaBlogObrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny, znany również jako limfedema, jest stanem charakteryzującym się nagromadzeniem płynów limfatycznych w tkankach organizmu. Płyn limfatyczny to płyn bezbarwny, zawierający limfocyty i inne substancje, które są ważne dla układu odpornościowego. Obrzęk limfatyczny występuje, gdy ten płyn nie jest prawidłowo odprowadzany z tkanek i gromadzi się w okolicach ciała, najczęściej w kończynach, takich jak ręce lub nogi. Obrzęk jest niebolesny i ma charakter „ciastowaty” utrzymuje się przez pewien okres po uciśnięciu miejsca gdzie się znajduje.

Przyczyny obrzęku limfatycznego mogą być różnorodne:

 • Choroby układu limfatycznego: Zaburzenia w układzie limfatycznym, w tym wrodzone lub nabyte, mogą wpłynąć na jego prawidłowe funkcjonowanie, co prowadzi do obrzęku.
 • Usunięcie węzłów chłonnych: Często związane z leczeniem nowotworów, gdzie węzły chłonne zostają usunięte lub uszkodzone, co ogranicza przepływ limfy.
 • Uszkodzenia naczyń limfatycznych: Rany, urazy, chirurgia lub radioterapia mogą uszkodzić naczynia limfatyczne, co prowadzi do utrudnienia odpływu limfy.
 • Zakażenia: Infekcje, takie jak filarioza, mogą uszkodzić układ limfatyczny i spowodować obrzęk.
 • Czynniki genetyczne: Czasami obrzęk limfatyczny może mieć podłoże genetyczne.

Leczenie obrzęku limfatycznego jest skomplikowane i zależy od jego przyczyny i nasilenia. Oto niektóre metody leczenia stosowane w terapii:

 • Terapia manualna: Specjalistyczny masaż limfatyczny może pomóc w przesuwaniu płynu limfatycznego w kierunku węzłów chłonnych i zmniejszeniu obrzęku.
 • Terapia kompresyjna: Noszenie specjalnych opasek, rękawów lub pończoch uciskowych pomaga zmniejszyć obrzęk, wspomagając przepływ limfy.
 • Ćwiczenia fizyczne: Regularne wykonywanie określonych ćwiczeń pomoże w przepływie limfy i zredukowaniu obrzęku.
 • Leczenie farmakologiczne: W niektórych przypadkach stosuje się leki, które pomagają zwiększyć wydalanie płynu limfatycznego.
 • Leczenie przyczynowe: Jeśli obrzęk limfatyczny jest spowodowany innymi chorobami, konieczne może być leczenie tych schorzeń.
 • Chirurgia: W niektórych zaawansowanych przypadkach może być konieczna operacja, aby przywrócić przepływ limfy.

Ważne jest, aby obrzęk limfatyczny był zdiagnozowany przez wykwalifikowanego lekarza, który będzie mógł zalecić odpowiednie metody leczenia. Wczesne wykrycie i odpowiednie zarządzanie tym stanem mogą znacznie poprawić jakość życia pacjenta i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.