Telefon
Strona głównaBlogObrzęki Limfatyczne: Walka z wrogiem

Obrzęki Limfatyczne: Walka z wrogiem

Obrzęki limfatyczne to schorzenie, które nie tylko zagraża zdrowiu fizycznemu, ale także wpływa na jakość życia pacjentów. To ukryte wyzwanie, które może prowadzić do znaczących komplikacji, jeśli pozostanie niezdiagnozowane i nieleczone. W tym artykule przyjrzymy się, czym są obrzęki limfatyczne, jakie są ich przyczyny, objawy oraz jakie metody leczenia są stosowane w walce z tą dolegliwością.

 

Czym są obrzęki limfatyczne?

 

Obrzęk limfatyczny, znany również jako limfodemia (ang. lymphedema), to stan, w którym płyn limfatyczny gromadzi się w tkankach, powodując ich obrzęk. Chłonka jest transportowana przez układ limfatyczny, który pełni ważną rolę w odprowadzaniu nadmiaru płynów i białek z tkanek. Kiedy ten proces zostaje zaburzony, może dojść do nagromadzenia chłonki, co prowadzi do obrzęków.

Obrzęki limfatyczne możemy podzielić na obrzęki pierwotne (idiopatyczne) i wtórne, w zależności od przyczyny ich wystąpienia. Obrzęki pierwotne nie mają swojej uchwytnej przyczyny i często uważa się że są spowodowane wrodzonymi nieprawidłowościami układu limfatycznego, podczas gdy obrzęki wtórne wynikają z uszkodzenia lub zaburzenia układu limfatycznego na skutek różnych czynników.

 

Przyczyny obrzęków limfatycznych:

 

Najczęstszą przyczyną obrzęków limfatycznych jest uszkodzenie lub zaburzenie układu limfatycznego. Może to wynikać z różnych czynników, takich jak:

 1. Chirurgia:  Usunięcie węzłów chłonnych w trakcie operacji, na przykład po operacjach onkologicznych, może zakłócić przepływ limfy.
 2. Radioterapia: Napromieniowanie obszarów ciała stosowane w leczeniu innych chorób może uszkodzić naczynia limfatyczne, prowadząc do limfedemii.
 3. Urazy: Uszkodzenia tkanek lub naczyń limfatycznych w wyniku urazu mogą przyczynić się do rozwoju obrzęków limfatycznych.
 4. Zaburzenia genetyczne:  Niektóre rzadkie zaburzenia genetyczne mogą wpływać na rozwój układu limfatycznego, predysponując do obrzęków.
 5. Choroby nowotworowe: Zaawansowane choroby nowotworowe, wskutek rozrostu guza lub przerzutów nowotworowych mogą uciskać lub naciekać naczynia limfatyczne i powodować zaburzenia w przepływie chłonki.

 

Objawy i konsekwencje:

Objawy obrzęków limfatycznych mogą obejmować:

 1. Obrzęk: Widoczny obrzęk, najczęściej kończyn, który może prowadzić do dyskomfortu i trudności w ruchu.
 2. Napięcie i uczucie ciężkości: Dotknięte obszary mogą wydawać się napięte i ciężkie.
 3. Zmiany skórne: Skóra może stać się twardsza, sucha, a wskutek jej uszkodzeń może pojawić się rumień, a nawet owrzodzenie 
 4. Podatność na infekcje: Zwiększone ryzyko infekcji skóry i tkanek.

Niezdiagnozowane i nieleczone obrzęki limfatyczne mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak zakażenia, owrzodzenia skóry, a w zaawansowanych przypadkach do deformacji tkanek. 

 

Metody leczenia:

 

 1. Drenaż limfatyczny: Jest to specjalny masaż wykonywany przez wyszkolonych terapeutów. Technika ta polega na delikatnym uciskaniu i masowaniu obszarów dotkniętych obrzękiem, co pomaga w przemieszczaniu limfy i pobudzaniu przepływu płynu limfatycznego.
 2. Kompresoterapia: Stosowanie wyrobów lub odzieży kompresyjnej, która wywiera wywierając ciśnienie z zewnątrz pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez wspieranie przepływu limfy i zmniejszenie ryzyka jego zatrzymania.
 3. Ćwiczenia fizyczne: Specjalnie dobrane ćwiczenia wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty mogą pomóc w pobudzeniu przepływu limfy oraz poprawie elastyczności mięśni i naczyń limfatycznych.
 4. Leczenie kompresyjne pneumatyczne: Wykorzystuje specjalne aparaty pneumatyczne, które poprzez cykliczne naprzemiennie napełnianie i opróżnianie komór powietrznych wywierają ciśnienie na kończyny, pobudzając przepływ limfy.
 5. Zarządzanie wagą: Utrzymanie prawidłowej masy ciała ma istotne znaczenie, ponieważ nadwaga lub otyłość mogą wpłynąć na przepływ limfy i zwiększyć ryzyko obrzęków.
 6. Zapobieganie infekcjom: W przypadku obrzęków limfatycznych istnieje zwiększone ryzyko infekcji skórnych. Ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny skóry oraz unikanie uszkodzeń skóry.
 7. Chirurgia: W skrajnych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą poprawy, można rozważać mikrochirurgiczne metody leczenia, takie jak przeszczep węzłów chłonnych czy wytwarzanie połączeń limfatyczno-żylnych.

 

Leczenie obrzęków limfatycznych jest zindywidualizowane i dostosowane do konkretnego pacjenta. 

 

Obrzęki limfatyczne stanowią poważne wyzwanie dla zdrowia, a ich wpływ na jakość życia pacjentów jest istotny. Rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zarządzania tym schorzeniem. Współczesna medycyna oferuje szereg metod, które pomagają w kontrolowaniu obrzęków limfatycznych i poprawianiu komfortu pacjentów. W przypadku podejrzenia obrzęków limfatycznych, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem angiologiem u nas w centrum to lekarka  Anna Plotek.   W celu dokładnej diagnozy i określenia najlepszego planu leczenia umów wizytę www.konfederacka11 

#annaplotekangiologkrakow #angiologkrakowannaplotek #limfodemia #obrzek #obrzeklimfatyczny #niewidocznekostki #bolesnelydki #spuchnietenogi #pracastojaca #obrzekipooperacji #obrzekiponarkozie #niewydolnoscnaczyn #niewydolnosczylna #slabezyly #obrzekinowotworowe #obrzekireki #obrzekinogi #spuchnietareka #spuchnietanoga

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.