Telefon
Strona głównaBlogObrzęki tłuszczowe

Obrzęki tłuszczowe

Obrzęki tłuszczowe: Przyczyny, Objawy i Metody Leczenia

 

Obrzęki tłuszczowe, znane również jako lipodemia (ang. lipoedema), polegają na nieproporcjonalnym rozkładzie tkanki tłuszczowej, która w większości przypadków gromadzi się w okolicach nóg i pośladków. W tym artykule omówimy, z czego wynikają obrzęki tłuszczowe, jakie są ich objawy oraz jakie metody leczenia są stosowane w celu złagodzenia tego schorzenia.

 

Przyczyny obrzęków tłuszczowych:

 

Obrzęki tłuszczowe wynikają z nierównomiernego gromadzenia się lipidów (tłuszczów) wewnątrz komórek.

 1. Genetyka: Choć nieznana jest jeszcze przyczyna lipodemii, wiemy już że dotyka ona w zdecydowanej większości kobiety oraz występuje rodzinnie. Te informacje wskazują, że obrzęk tłuszczowy najprawdopodobniej jest dziedziczny.
 2. Zmiany hormonalne: Badania pokazują, że w wielu przypadkach pojawienie się obrzęku tłuszczowego występuje w czasie zmian w poziomach hormonów, tj. podczas dojrzewania, ciąży lub menopauzy.
 3. Lipodemia nie jest spowodowana otyłością! Chociaż u osób otyłych obrzęk tłuszczowy może być bardziej nasilony, to jest to przypadłość dotykająca osób o każdym typie budowy ciała.

Objawy:

 

Objawy obrzęków tłuszczowych mogą być różnorodne i zależą od obszarów ciała, które są nimi dotknięte. Niektóre z możliwych symptomów to:

 1. Powiększenie i obrzęk tkanki, także asymetryczny: W dotkniętych obszarach ciała może występować widoczne powiększenie i obrzęk spowodowane nagromadzeniem lipidów.
 2. Bolesność: Obrzęki tłuszczowe mogą być bolesne lub tkliwe – osoby dotknięte tą przypadłością mogą odbierać dotyk jako nieprzyjemny
 3. Łatwe siniaczenie się w obrębie rozbudowanej tkanki tłuszczowej
 4. Uczucie ciężkich nóg
 5. Nasilenie dolegliwości będzie się różnić pomiędzy pacjentami – dla niektórych osób stan ten nie wpłynie na jakość życia, podczas gdy dla innych będzie utrudniał codzienne aktywności

 

Metody leczenia

 

Niestety aktualnie nie istnieje leczenie przyczynowe obrzęku tłuszczowego. Medycyna dysponuje jednak metodami na zmniejszenie objawów i poprawę komfortu pacjentów

 1. Zmiana diety: ocena nawyków żywieniowych i w razie konieczności ich zmiana może pomóc w kontrolowaniu objawów.
 2. Kompresjoterapia: Stosowanie odpowiednio dobranych wyrobów uciskowych pomaga zmniejszyć obrzęk, ból i dyskomfort
 3. Aktywność fizyczna: Uprawiana w celu utrzymania prawidłowej masy ciała.
 4. Leczenie chorób współistniejących, mogących nasilać dolegliwości
 5. Poprawa kondycji skóry, w tym odpowiednie nawilżenie
 6. Liposukcja: Jeśli obrzęki tłuszczowe przysparzają silnych dolegliwości, liposukcja może być rozważana w celu usunięcia nadmiernego tłuszczu.

Wnioski:

 

Obrzęki tłuszczowe to często niezdiagnozowana dolegliwość dotykająca wiele kobiet w Polsce. Objawy mogą być bolesne i stwarzać ogromny dyskomfort  Leczenie obejmuje zarówno zmiany w diecie, jak i inne metody, w zależności od indywidualnych przypadków. W przypadku podejrzenia obrzęków tłuszczowych, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i określenia najlepszego planu leczenia. Zgłoś się do nas www.konfederacka11 Anna Plotek angiolog  lekarka jest w stanie Ci pomóc w tym trudnym problemie.

#obrzekitluszczowe #lipodemia #lipoedema #lipedema #grubenogi #skoraboli #bolicialo #niemogeschudnac #sloniowenogi #angiologkrakow #angiologkrakowannaplotek

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.