Telefon
Strona głównaBlogWrastające paznokcie

Wrastające paznokcie

Jest to bolesna dolegliwość w obrębie palucha lub innych palców stopy. Z przypadkiem wrastającego paznokcia mamy do czynienia w momencie, kiedy płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę wału paznokciowego. Do takiego stanu może dojść poprzez uraz mechaniczny, infekcje, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia, a także noszenie źle dopasowanego obuwia. Również genetyczne predyspozycje mogą być przyczyną tej dolegliwości. Płaskostopie poprzeczne i haluksy.

W gabinecie podologicznym pacjent może uzyskać porady odnośnie prawidłowego i skutecznego leczenia wrastających paznokci. Nie zawsze wiąże się to z leczeniem chirurgicznym – znane są również mniej inwazyjne metody, takie jak tamponada, klamry drutowe, metalowe, plastikowe.

Wizyta u podologa dotycząca wrastających paznokci powinna składać się z konsultacji,  na której podolog powie Wam jaki ma plan terapii,  to jest uzależnione od stanu palca i zastanowi się nad zapobieganiem w późniejszym okresie tej dolegliwości. Czyli ustali siłę sprawczą wrastania paznokcia. Po zaakceptowaniu przez Was terapii podolog powinien wykonać  zabieg jeśli nie ma przeciwskazań, udziela Wam wskazówek co do pielęgnacji i terapii domowej, zaleca preparaty do stosowania . Po wykonanym zabiegu powinien założyć opatrunek i zabezpieczyć palec.

Terapie dla  wrastających paznokci.

Tamponada

To podstawowy zabieg zapobiegający wrastania płytki paznokciowej ze stanem ropnym zapalnym. Polega na umieszczeniu opatrunku w wale okołopaznokciowym nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje poprawę stanu zapalnego oraz odseparowuje paznokieć od wału paznokciowego przynosząc ulgę.

Klamra drutowa OT3

Zakładana w bardzo zaawansowanych deformacjach paznokcia, również przy stanach zapalnych i ropnych. Klamra ma za zadanie odciągnąć wrastający paznokieć i wyprostować macierz paznokcia. Poprzez działanie odpowiednią siłą klamra zmienia tor wzrostu paznokcia i wyciąga go z wału paznokciowego.

Klamra korygująca (metalowa, plastikowa, podofix

Zakładana  w  przypadku  lekkich  deformacji paznokcia bez stanów zapalnych. Klamra naklejana jest na płytkę paznokcia bezboleśnie. Zapobiega wrastaniu paznokcia w naskórek i koryguje jego wzrost.

Klamra Combiped

druciana klamra stosowana do przy wrastaniu paznokcia jednostronnym można zastosować dla obydwu stron zakładając ją podwójnie.

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.