Telefon
Strona głównaBlogJonoforeza w terapii nadpotliwości stóp

Jonoforeza w terapii nadpotliwości stóp

Jonoforeza w terapii nadpotliwości stóp

 

Stopy – obok pach, okolic bikini i dłoni – są obszarem ciała o największym zagęszczeniu gruczołów potowych. Jest ich aż 6-krotnie więcej niż w innych miejscach. W przypadku ich nadmiernej aktywności mówimy o nadpotliwości stóp. Jest to problem stosunkowo częsty wśród przedstawicieli obu płci. Jakie są jego objawy i jak sobie z nim poradzić?

Nadpotliwość stóp – przyczyny

 

Choć czysty pot nie wydziela nieprzyjemnej woni, to już produkty jego rozkładu – tak. Dlatego dla wielu osób nadpotliwość stóp jest bardzo krępująca. Poza tym wilgotne środowisko jest idealną pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Oznacza to, że osoby zmagające się z tym problemem są narażone na dolegliwości takie, jak:

● grzybica,

● stany zapalne,

● brodawki,

● rogowacenie skóry,

● pękanie skóry,

● odparzenia.

Nadpotliwość stóp często jest dziedziczona. Może też być wywołana lub potęgowana przez nadmierny stres, choroby współistniejące (głównie metaboliczne), zaburzenia hormonalne, nieprawidłową dietę (obfitującą m.in. w ostre przyprawy, alkohol, tłuszcze) lub niewłaściwą higienę. Problem nasila się także przez ciasne, źle dobrane obuwie i nieprzewiewne, syntetyczne materiały. Niestety, osoby borykające się z nadpotliwością stóp często unikają eksponowania ich, chcąc zatuszować przykry zapach. Brak dostępu skóry do świeżego powietrza dodatkowo wzmaga dolegliwość, przez co zataczane jest błędne koło.

Objawy nadpotliwości stóp

 

Nadpotliwość stóp wiąże się nie tylko z odczuwalną w obuwiu wilgocią. Choć mokre plamy w skarpetach i butach oraz towarzyszący im, nieprzyjemny zapach rzeczywiście są normą, to warto zwrócić uwagę także na inne, nie tak oczywiste symptomy. Jest go głównie dokuczliwy chłód pojawiający się nawet w upalne dni oraz śliskość stóp, która uniemożliwia np. wygodne noszenie klapek. Co ciekawe, wiele osób uskarżających się na nadpotliwość stóp zauważa nasilenie objawów podczas chodzenie boso, a nie w skarpetkach.

Leczenie nadpotliwości stóp

 

Ze względów higienicznych i zdrowotnych nadpotliwość stóp bezwzględnie należy leczyć. Najważniejsze jest ustalenie jej przyczyny, do czego niezbędna będzie wizyta w gabinecie podologicznym. Kiedy czynnik ryzyka jest już poznany, można zacząć działać u źródła. W każdym przypadku pomocna będzie zmiana stylu życia:

  • zredukowanie stresu,
  • lżejsza dieta,
  • zrzucenie nadprogramowych kilogramów,
  • noszenie skarpet i butów z naturalnych tkanin.

Sama terapia nadpotliwości stóp polega natomiast na leczeniu objawowym. Najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą jest zabieg jonoforezy

Czym jest jonoforeza?

 

Jonoforeza to forma elektroterapii wykorzystująca prąd stały o niskim natężeniu. Głęboko do skóry wprowadzane są substancje aktywne będące elektrolitami. Pod wpływem działania prądu elektrolity rozpadają się na jony, które łatwo przenikają przez tkanki. Ponadto poddawana elektroterapii skóra staje się lepiej ukrwiona, dotleniona i odżywiona, a wprowadzane składniki szybko i efektywnie rozprzestrzeniają się po obszarze zabiegowym. Jonoforezę stosuje się w kosmetologii – w celu dogłębnego zaaplikowania substancji pielęgnujących i w fizykoterapii – np. w leczeniu bólów stawowych, neuropatii, stanów zapalnych. Zabieg ten świetnie sprawdza się także w nadpotliwości.

Jonoforeza w nadpotliwości stóp

 

W przypadku nadpotliwości stóp, zadaniem jonoforezy jest porażenie gruczołów potowych. Ma to prowadzić do zmniejszenia ich aktywności, a co za tym idzie – do redukcji wydzielania potu. Terapia nadpotliwości przy użyciu jonoforezy polega na przeprowadzeniu serii ok. 10-12 zabiegów z częstotliwością 2-3 zabiegów na tydzień. Procedura zabiegowa jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Specjalista przeprowadza wywiad, uprzedza o spodziewanych odczuciach i wyklucza ewentualne przeciwwskazania.

Stopy dotknięte problemem nadpotliwości umieszcza się w specjalnej misce wypełnionej wodą, przez którą przepływa prąd stały. Podolog kontroluje natężenie prądu, zaczynając od najniższego i dążąc do uzyskania uczucia mrowienia w kończynach pacjenta. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Nieduży dyskomfort może być spowodowany jedynie przez wspomniane mrowienie i delikatne swędzenie. Do kilku minut po zakończeniu procedury, na skórze może utrzymywać się niewielki rumień. Pierwsze efekty często można zauważyć już po pięciu wizytach. W trakcie serii zabiegów dobrze jest zadbać o odpowiednie nawilżenie stóp, gdyż jonoforeza może je nieco przesuszać.

Przeciwwskazaniami do zabiegu jonoferesy są m. in. ciąża, obecność rozrusznika serca lub metalowych implantów, zakrzepowe zapalenie żył, miażdżyca oraz wszelkie urazy i zmiany dermatologiczne w obrębie stóp.

 

Efekty jonoforezy

 

Skuteczność jonoforezy w leczeniu nadpotliwości stóp w dużym stopniu zależy od zaangażowania pacjenta. Ważne jest, aby redukować czynniki ryzyka prowadzące do nadmiernej produkcji potu oraz dbać o higienę i pielęgnację stóp. Po zakończeniu elektroterapii, raz na kilka miesięcy powinno się wykonywać pojedyncze zabiegi utrwalające skutki terapeutyczne. Efekty jonoforezy przeprowadzanej w serii, z odpowiednią częstotliwością, mogą utrzymywać się nawet do dwóch lat. Trzeba jednak zachować świadomość, że niektórzy pacjenci po kilku sesjach jonoforezy odnotowują nasilenie potliwości. Jest to jednak efekt przejściowy i nie należy przerywać serii, gdyż wraz z kolejnymi zabiegami problem zaczyna zupełnie zanikać.

Jonoforeza jest prostą, nieinwazyjną, bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną metodą leczenia nadpotliwości stóp. Seria zabiegów połączona z poprawną higieną stóp i terapią przyczyn nadpotliwości prowadzi do efektywnego, długotrwałego wyeliminowania problemu.

 

 

 

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.