Telefon
Strona głównaBlogPlastyka wałów okołopaznokciowych

Plastyka wałów okołopaznokciowych

Uszkodzenia nie tylko palców, ale też samych paznokci u stóp mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i powodować poważny dyskomfort. Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości jest wrastanie paznokcia. Czym jest i jak w jego leczeniu może pomóc plastyka wałów okołopaznokciowych?

Wrastanie paznokcia – geneza i charakterystyka problemu

 

Wrastający paznokieć to problem dotykający wielu osób i w dużym stopniu utrudniający funkcjonowanie. Kiedy płytka paznokcia narusza strukturę znajdującej się wokół niej skóry, początkowo odczuwana jest zwiększona wrażliwość na dotyk i można zaobserwować niewielkie zaczerwienienie. Z czasem jednak nieleczona dolegliwość sprawia coraz więcej bólu i kłopotu. Zaniedbany problem prowadzi do pogłębiającego się stanu zapalnego, który ostatecznie może powodować ból uniemożliwiający normalne poruszanie się.

Przyczyn wrastania paznokcia jest wiele, a części z nich można zapobiec. Istotna jest ogólna higiena stóp, do której należy zaliczyć prawidłowe obcinanie paznokci, zapobieganie nadpotliwości stóp czy noszenie dopasowanego, wygodnego obuwia. Czynniki sprzyjające wrastaniu paznokcia, na które nie mamy wpływu, to natomiast:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • wrodzone deformacje w obrębie stopy,
 • zaburzona biomechanika,
 • powikłania po wcześniejszym zabiegu na wrastający paznokieć,
 • przerośnięte wały okołopaznokciowe
 • urazy mechaniczne,
 • cukrzyca,
 • duże/nagłe zwiększenie wagi ciała (np. ciąża).

 

Dla kogo plastyka wałów okołopaznokciowych?

Plastyka wałów okołopaznokciowych to zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadku permanentnych problemów z wrastaniem paznokcia. O ile na wczesnym etapie istnieje więcej łagodniejszych metod leczenia, o tyle plastyka jest rekomendowana pacjentom, u których:

 • występuje poważny stan częsty lub utrzymujący stan zapalny,,
 • zdiagnozowano wyraźne przerośnięte wały paznokciowe,
 • występują dziedziczne skłonności do wrastania paznokci.
 • podjęte terapie są niewystarczające

 

Warto pamiętać, że nie każdy pacjent z problemem wrastających paznokci może poddać się zabiegowi plastyki wałów okołopaznokciowych. Do zabiegu kwalifikuje podolog

Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?

Jest to zabieg przeprowadzany przez chirurga, któremu towarzyszy podolog. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na usunięciu części wałów paznokciowych. Zabieg trwa ok. 40 min. i wymaga założenia szwów.Efekty plastyki wałów okołopaznokciowych

Skuteczność profesjonalnie wykonanej plastyki wałów okołopaznokciowych uzupełnionej o stosowną terapię podologiczną jest niemal stuprocentowa. Co najważniejsze, efekty są trwałe. W przeciwieństwie do innych metod walki z wrastającym paznokciem, zabiegu nie trzeba powtarzać. Jako że naruszane są jedynie tkanki miękkie wałów okołopaznokciowych, a sama płytka paznokcia pozostaje nietknięte, zabieg jest małoinwazyjny i nie niesie za sobą ryzyka poważniejszych powikłań.

Rekonwalescencja

Pierwsza zmiana opatrunku następuje po trzech dniach. Potem opatrunki robi poinstruowany pacjent. po dwóch tygodniach następuje zdjęcie szwów. Chodzenie bezpośrednio po zabiegu na pięcie i zewnętrznej części stopy obuwie odkryte.

Agnieszka Kaszuba

Jestem wykwalifikowanym podologiem, mającym wykształcenie medyczne i wieloletnie doświadczenie w leczeniu różnorodnych schorzeń stóp. Zajmuję się podologią leczniczą i kosmetyczną. Moja praca jest moją ogromną pasją, dlatego z prawdziwą przyjemnością stale doszkalam się w tej profesji. Swoim Pacjentom oferuję zabiegi optymalnie dobrane do ich problemu oraz profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji stóp po wyjściu z mojego gabinetu. Mogę poszczycić się funkcją oficjalnego podologa MKS Cracovii Kraków, co stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie.